
Proces uczenia się nowych języków może wydawać się zawiły i skomplikowany, w szczególności jeśli planujemy uczyć się bez pomocy korepetytora i szkół językowych. Jak zatem rozpocząć naukę języka na własną rękę by widzieć efekty poświęconego czasu? Mam dla was 5 porad, które pomogą wam w stworzeniu realistycznego planu nauki nowego języka.
Wyznacz mniejsze i większe cele
Wyznaczanie celów jest jednym z najważniejszych kroków, jakie możesz podjąć, aby zapewnić sobie sukces. Formułowanie celów przychodzi niezwykle prosto, w momencie gdy zadamy sobie podstawowe pytania typu:
- Jaki poziom danego języka chce osiągnąć? (podstawowy- średniozaawansowany-zaawansowany)
- Do czego potrzebuje danego języka? (do biznesu/pracy czy do komunikacji interpersonalnej)
- Na jakich umiejętnościach mi najbardziej zależy? (czytanie ze zrozumieniem, umiejętność komunikacji, poprawne używanie struktur gramatycznych, umiejętność poprawnego pisania)
Dlaczego warto wyznaczać sobie cele? Powodów jest klika:
- Cele pomagają ci określić, co dokładnie chcesz osiągnąć. Jak osiągniesz to co chcesz, jeśli wcześniej tego nie zdefiniowałeś? A przede wszystkim, skąd będziesz wiedział, że dany cel zostanie przez Ciebie osiągnięty? Wyznaczanie celów pozwala zdefiniować, co chcesz osiągnąć, abyś mógł zacząć nad tym pracować.
- Cele pomagają zaoszczędzić czas. Zamiast zapamiętywać słownictwo, którego nigdy nie użyjesz, skoncentruj swoje wysiłki na uczeniu się słów, które są ściśle związane z tym, jak chcesz używać języka docelowego. Wyznaczanie celów pozwala ustalić ostateczną motywację do nauki języka, ułatwiając identyfikację umiejętności i informacji, które musisz najpierw opanować.
- Cele pozwalają śledzić postępy, co zwiększa motywację do dalszej nauki. W momencie formułowania celu, określ w jaki sposób będziesz sprawdzał postępy. Na przykład, jeśli Twoim celem jest nauka języka chińskiego na poziomie HSK1, to jak sprawdzisz czy ten poziom został faktycznie przez Ciebie zdobyty? Jakich materiałów i sposobów użyjesz do sprawdzenia swojej biegłości chińskiego na poziomie podstawowym HSK1?
TIP: Polecam wyznaczenie dużych celi i mikro-celi. Dużym celem może być znajomość 150 słów z poziomu HSK1 w stopniu bardzo dobrym, a mikro-celem nauka 10 słów dziennie. Pamiętaj by również nagradzać się, w momencie gdy dany cel zostanie spełniony – motywuj siebie do nauki, pozwalając sobie na małe i większe przyjemności (nie koniecznie materialne).
Określ ramy czasowe
Do formułowanie każdego celu powinno się używać metody ‘SMART’. Cele mają być specyficzne, mierzalne, dokładne, rzetelne a w szczególności terminowe. Ludzka tendencja do odkładania rzeczy na później może przeszkadzać nam w osiągnięciu danego celu, w tym np. nauki języka. Dlatego ważnym elementem przy określaniu celu, jest czas jego realizacji. Przed rozpoczęciem nauki języka chińskiego (w sytuacji w której nie miałeś z nim wcześniej do czynienia) możesz zadać sobie takie pytania:
- W jakim czasie chcesz osiągnąć biegłość na poziomie HSK1 (poziom podstawowy)?
- Ile czasu możesz poświęcić na naukę by osiągnąć poziom podstawowy?
- W jakie dni będziesz się uczył i jak długo będziesz to robił?
- Co ile będziesz robił/robiła przerwę w nauce i jak długo będzie ona trwała?
- Ile czasu spędzisz na powtórzeniu starego materiału i wprowadzeniu nowego?
Zachęcam do zadania sobie tego typu pytań które pomogą Ci w ułożeniu skutecznego planu nauki (o którym wspomnę później).
Sprecyzuj materiały do nauki
Gdy już określiłeś/aś swoje cele, oraz czas na ich realizacje, warto zastanowić się, jakiego typu zasoby pomogą Ci w ich osiągnięciu.
- Jakich materiałów będziesz używał do nauki i gdzie je znajdziesz?
- Czy skorzystasz z kursu dostępnego online, kupisz książki do nauki w pobliskiej drukarni, a może zaopatrzysz się u internetowego sprzedawcy, który bazuje na autorskich materiałach? Ile pieniędzy możesz przeznaczyć na zakup książek, zeszytów ćwiczeń lub kursów?
- Czy w internecie lub bibliotece dostępne są darmowe książki i arkusze z których możesz korzystać?
Zastanawiając się jakiego typu zasoby są potrzebne, warto też pomyśleć ile czasu zajmie nam wdrożenie danego modułu, lekcji czy sekcji słownictwa z danej książki/kursu/arkusza. Równie ważną kwestią jest ustalenie sposobu, w którym będziesz powtarzał znany już materiał – o tym więcej w kolejnym punkcie.

Stwórz swój własny plan nauki
Gdy już znasz swój cel i wiesz co, przy użyciu jakich zasobów i w jakim czasie chcesz osiągnąć, przyszedł czas na formułowanie planu nauki. W takim planie powinniśmy zawrzeć wszystkie, wcześniej wymienione kwestie: nasze cele lub mikrocele, sposoby motywacji za osiągnięte cele, nowe zagadnienia do nauki jak i te zagadnienia które wypadałoby powtórzyć. W planie nauki warto również spisywać notatki, odnośnie zagadnień których nie możemy spamiętać, metod które na nas najbardziej podziałały lub materiałów które okazały się najbardziej praktyczne. Osobiście uważam, że rozpisanie własnego planu nauki ma bardzo duży wpływ na efektywne uczenie. Skomponowanie własnego planu nauki pomoże Ci osiągnąć Twoje cele krok po kroku i zwiększyć efektywność nauki, poprzez eliminacje metod i zasobów, które na Ciebie nie działają. Dostosowany do Twoich preferencji i stylu życia plan nauki sprawi, że poczujesz się bardziej zmotywowany, gdyż będziesz dostrzegał efekty swojej nauki. Ponad to, taki plan pozwoli uporządkować Ci przyswajane informacje i uniknąć zwlekania i odkładania obowiązków na później. Specjalnie dla was, przygotowałam darmowy plan nauki, który możecie pobrać i wypełnić według własnych preferencji. POBIERZ PERSONALIZOWANY PLAN NAUKI Oczywiście możecie taki plan stworzyć sami, zapisując najważniejszy informacje odnośnie nauki języka i czasu, w którym macie przyswoić dany materiał. Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w dzisiejszym artykule pomogą wam stworzyć swój własny, efektywny plan lekcji.
Efektywnej nauki!
Klaudia Kominek